Liigu sisu juurde

Valu ja kangust on siis kas pöidlaliigestes või sõrme lõpplülidevahelistes liigestes, käed muutuvad pika haiguse peale pahklikuks. Kui valu aga hakkab häirima, võiks ikkagi võtta ka valuvaigistavaid tablette. Teada-tuntud põhireegel on see, et põlvi kõverdades ei tohi põlved üle varvaste ulatuda. Tee harjutusi jalgadele väiksema amplituudiga. Hoia kõhulihased tugevana ja jälgi, et põlved ei ulatuks üle varvaste.

Kõhrepehmenemine on rida muutusi kõhrkoe ainevahetuses, mille tulemusel kõhr muutub pehmeks, praguliseks, võib tekkida fragmentatsioon. Ülevaade Põlveliigeses katab kõhrkude liigestuvaid pindasid: reieluud, sääreluud ja põlveketra. Kõhrkude on normaalselt Polved haiged ja vetruv, võimaldades sujuvaid ja valutuid liigutusi.

Haigus ohustab enam kergejõustiklasi, jalgpallureid ning korvpallureid, ka nooremas eas mittesportlasi, eriti tütarlapsi.

Teema: Haiged põlved…

Tekkepõhjused ja mehhanismid Üheks haiguse tekkepõhjuseks peetakse ülekoormust põlveliigese kõhrele, mis põhjustab kõhrkoes korduvaid mikrotraumasid. Samuti võib põhjustada kõhre pehmenemist eelnev põlveliigese võruketaste ja sidemete vigastus. Soodustavaks faktoriks haiguse kujunemisel võib olla põlvekedra paiknemise muutused kõrge põlvekeder või liiga välise asetusega põlvekeder. Haiguse alguses tekib kõhre pehmenemine, millele lisanduvad lõhed ja defektid kõhres.

Haiguse arenedes ulatuvad kõhrekahjustused kuni luuni, kõhr võib irduda ja tekib limaskesta ärritus. Kõhrepehmenemine võib areneda artroosiks ehk moondavaks liigesepõletikuks.

Haigused ja seisundid

Sümptomid ehk avaldumine Haiguse põhiliseks ilminguks on valu, mis eriti võib süveneda sirge jala ette tõstmisel. Haiguse kergemas staadiumis võib kuulda põlve “naksumist“ ja samuti võib tekkida limaskesta ärritusest “vesi“ põlve ehk sünoviit.

Viimane tekib tavaliselt peale suurt koormust.

Polved haiged Salvi kate liigeste valuga

Diagnoosimine ehk millised uuringud võidakse teha ja miks Alguses tuleb teha kindlaks põlveliigese liikuvusulatus ja valu tekkimise sümptomid olukorrad. Abistavad uuringud on röntgenülesvõtted ja magnetresonantstomograafia.

Polved haiged Juudi liigese valus

Ravivõimalused Valude leevendamiseks kasutatakse tablettravi põletikuvastaste preparaatidega Diklofenak. Kui haigus on kindel, tuleb tarvitada kõhre toitaineid Arthryl, Gelenjnahrung,UltraGel; ained, mis sisaldavadglükoosamiini. Võimalik on teha ravikuur preparaadiga Synvisc, Hyalgan, Artzal mida süstitakse põlveliigesesse.

Kaugele arenenud juhtudel võib abi olla operatsioonist, s. Prognoos Kõhrepehmenemist on õige raviga ja soovituste järgimisega on võimalik pidurdada. Kulunud kõhre asendada suurte muutuste puhul pole võimalik.

Polved haiged Toidu allergiad ja liigesevalu

Samuti püeab hoolitsema selle eest, et reielihased oleksid tugevaks võimeldud, sest see tagab põlvele suuremat stabiilsust ja piirab samuti mikrotraumade esinemist kõhres. Ennetamine Tuleb vältida ülekoormust ja treenida sobiva koormusega.

Põlved valutavad — kas loobuda treeningutest? Selle lõplikuks raviks on põlveliigese proteesi paigaldamine,» hoiatab Madis Rahu. Foto: Arno Saar Mida kujutab endast tervisesportlaste üks kõige sagedasemaid tervisehädasid — põlveliigeste kõhre kulumine ja mida saaks ise oma põlvede heaks ära teha? Küsimustele vastab ortopeed Madis Rahu.

Kõhrehaiguste esinemisel ei ole soovitatav pikemalt kükitada ega põlvitada. Kasutatud kirjandus: Jaan Seeder „Skeletisüsteemi Polved haiged ja vigastused“.

Põlved valutavad?

Reinhard Aigner „Arthroscopy of the knee“ Retsenseerinud: dr. Kaidu Meitern.

  1. Kui põlv hakkab valutama! » Kasulikku lugemist » Eesti Ortoosikeskus
  2. Labajalgade ja hüppeliigeste valu ei lase hommikul hästi valu pärast kõndida,» räägib dr Eve Sooba, Ida-Tallinna Keskhaigla taastusarst.
  3. Haiged põlved - Perekooli Foorum
  4. Põlved haiged. - Perekooli Foorum