25May
2014
0

Loomingulise õppimise töötuba Energiakeskuses

Pühapäeval, 25. mail toimus Energia avastuskeskuses ainulaadne interaktiivne seminar, mida juhendas PhD Ed Sobey. Ed Sobey on läbi viinud ametialase arengu ja loomingulise õppimise töötubasid nii lastele kui õpetajatele kahekümne viies riigis viiel erineval kontinendil. Ta on avaldanud kakskümmend kaheksa raamatut teaduse, tehnoloogia ja leiutamise teemadel.

Fulbright komisjon on hinnanud teda kahe stipendiumiga võimaldades õpetajakoolituse töötube läbi viia nii Rootsis kui ka Indoneesias. Ta on olnud õppejõud Virginia Ülikoolis ja juhendanud viit muuseumi, sealhulgas National Inventorse Hall of Fame´i, Ameerika mittetulundusorganisatsiooni, mille eesmärgiks on toetada ja tunnustada leiutajaid ning nende leiutisi.

Interaktiivse seminar-töötoa eesmärk oli illustreerida teaduse ja tehnoloogia mõisteid ja tutvustada 21. sajandi lähenemist õppimisele, kasutades loovust, kriitilist mõtlemist ja meeskonnatööd.

Töötoas osalesid suured ja väikesed vanusega alates 10. eluaastast. Töötati väikestes rühmades ja koostöös valmisid  energiatootmise mudelite prototüübid, Selleks, et nende  tõhusust hinnata toimusid ka testsõidud ja väikesed võistlusedki.

Eriliseks tegi seminari see, et töörühmade prototüübid valmisid ilma eelneva instrueerimiseta, kuidas prototüüpi ehitada. Jagati vaid materjal kätte ja edasi oli iga töörühma oma leidlikkus, teadmised ja looming, kuidas asi liikuma panna ja kiiruskatsel edukas olla.

Ed Sobeyl oli selle meetodi kohta öelda nii:

Kuidas tunda ära õpetajad, kui rühma väljast vaadelda. Enamasti selle järgi, et nemad teevad tööd ja teised vaatavad ja kuulavad. Loomingulise õppimise puhul on täpselt vastupidi.

Teaduslikult tõestatud faktid räägivad, et kõige rohkem õpivad inimesed siis kui

  • nad töötavad väikeses rühmas
  • neil on selge ülesanne
  • minimaalselt instruktsioone

Selleks, et õppida tuleb mõelda

  • Selleks, et inimene hakkaks mõtlema tuleb talle esitada väljakutse küsimuse näol.
  • Selgituste jagamine ei sunni mõtlema ja õppimist ei toimu kuigi palju.

Pühapäevase 3-tunnise seminari jooksul käisid töörühmad kogemuslikul viisil läbi energiakursuse, mis traditsioonilises õpivormis võtab 2 nädalat.

Vaata ka Kids Invent

13.-15. juunil on renoveerimise järel taasavanev Energia avastuskeskus kõigile külastajatele avatud kell 10:00 – 22:00. Väärt, et kogu perega keskuse uusi näituseid, programme ja võimalusi avastama minna! Täpsema programmi leiad www.energiakeskus.ee

Koguperekeskus võtab enda alla enam kui 3000 ruutmeetrit. Keskuses avatakse 7 püsinäitust energia, klassikalise füüsika, heli, optika ja teistel teemadel ning hooajaliste näituste osa, kus alustakse geomeetriale pühendatud matemaatikanäitusega. Avatakse ka sünnipäevatuba, õpetajatetuba ning füüsikaklassid ja seminariruum.