29May
2014
0

LOOVUSRINGI VIIMANE TUND 2013/2014 õppeaastal

29. mail oli Tallinna Ühisgümnaasiumi loovusringi viimane tund. I, II, III ja IV klassi õpilased olid oodatud ühisesse tundi, mida viisid läbi kõik juhendajad ja korraldajad: Eda Heinla, Kerttu Soans, Triin Tarn, Marit Kuusk ja Helen Kaasik. Lapsed voolisid savi, istutasid seemne mulda ja uurisid jaapani teadlase Masaru Emoto raamatut “Veesõnumid”. See oli üks väga rõõmus ja rahulik, võiks isegi öelda – õnnelik loovuringi tund. Oldi loovad nii sõnas kui teos. Aitäh kõigile loovatele lastele ja nende vanematele usalduse eest! Aitäh korraldajatele ja juhendajatele pühendumise eest! Aitäh ka kooli juhtkonnale ja õpetajatele heatahtlikkuse eest! Vaata õnneliku tunni reportaaži. 🙂

 

Edal oli kaasas kopsakas hunnik mõnusat savi. Tunni sissejuhatuseks lapsed voolisid just seda, mida tahtsid. Kõik olid väga keskendunud. Saviga teeb imet! Mõtetele ja ideedele kuju andmine kiirel ja paindlikul viisil, võimalus tööd pidevalt muuta ja täiendada – tõepoolest, lapsed voolisid vahetpidamata, lubades loovusel võtta seninägematuid vorme.
Kui esimesed savitööd valmis, lasi Eda igal lapsel valida paberlipiku tundmatu tegelase nimega ja palus voolida valitud nimele sobiva kuju. Fotodelt näed, kuidas ilma sündisid tegelased, keda keegi kunagi varem pole näinud. Ja nüüd on nad siin: Skilimantinke, Kostaal, Tirrupiiks, Tirulane, Lunduus, Ansumartill.

 

Sõna, mõtte ja tunde jõust on loovuringi tundides räägitud palju. Seekord oli sõnajõu teema illustreerimiseks Kerttul kaasas Masaru Emoto raamat “Veesõnumid”. Uurisime koos, kuidas veeklaasi ümber rullitud paber, millele on kirjutatud “armastus”, mõjutab klaasis oleva vee struktuuri. Kuidas “armastust lugenud” vee kristall on korrapärane ja ilus, aga “vihkamist lugenud” vee kristall ilma selge kujuta ja kole. Raamatus on ka fotod veekristallidest, mida on mõjutatud muusikaga: raske rokkmuusika lõhub vee ja ei lase ühelgi kristallil moodustuda, aga näiteks Chopini muusikat “kuulanud” vee struktuur näeb välja imekaunis.
Koosneb ju ka inimene suuremas osas veest – kõik, mida me mõtleme, loeme ja kuuleme, mõjutab meie meelolu ja sealt ka meie keha ja tervist. Kõik, mida me teisele ütleme, mõjutab nii meie kui ka selle teise keha ja tervist.
Need teemad tekitasid lastes palju küsimusi ja tähelepanekuid. Saime kõik pikalt ja põhjalikult arutada ja arutamist jätkub siin kindlasti ka tulevikuks. Fotodelt näed, kuidas lapsed on tõsiselt pilte uurimas ja Kerttu ja Triin teemat arendamas.

 

Helen ja Marit olid kaasa võtnud lillepotid, mulla ja saialille seemned. Sellest ettevõtmisest sündis sõna jõu eksperiment, mille tulemusi jagame septembris, uue õppeaasta alguses.
Niisiis leppisid lapsed kokku, et ühele taimele saadavad nad iga päev häid mõtted ja räägivad temaga. Teise taimega käituvad aga “tavalisel viisil”. Mõlemad taimed saavad võrdselt vett, valgust ja õhku, mõlemal taimel on sama muld ja ühesugune pott. Kuid ühele taimele jagatakse teadlikku tähelepanu ja armastust, teisega ollakse vaoshoitum, isegi tõrjuv. Näeb siis, kuidas saialilled kasvama hakkavad!
Masaru Emoto raamatus on näide katse kohta, mis tehti keedetud riisiga. Mitmed tuttavad inimesed on seda katset korranud ja alati on saadud samad tulemused: riis, millele jagatakse head sõna ja mida ümbritsetakse heade tunnetega, peab vastu kaua ja ei lähe mädanema. Riis, millega ollakse kuri, läheb mädanema õige kiiresti ja üleni. Selle kohta saad vaadata huvitavat videot: