17May
2014
0

TEEME ISE KUULDEMÄNGU!

Ühel eriti soojal kevadisel laupäeval, 17. mail 2014 sõitis meie loovusringi rahvas koos sõpradega Türile, raadio- ja televisiooni muuseumisse. Sõitsime kohale Türi rongiga, mis oli Tallinnast oma teekonda alustades nii täis, et pidime end pressime I klassi vagunisse, kus lõppkokkuvõttes oli ju päris mugav. Ka vaadati ühel laual arvutist multikaid – kõigi väikest kasvu reisijate pilgud ongi selle ekraani suunas pööratud. 😉

 

Sissejuhatuseks külastamise ringhäälingumuuseumiga ühes majas  olevat Türi linna ajaloo ekspositsiooni.
Siis haaras meid oma tiiva alla muuseum direktori Juhan Sihver, kes tutvustas meile raadiosaadetest ühe kõige lummavama – kuuldemängu – köögipoolt.

 

Juhan Sihver on muuseumis nii direktor kui režissöör. Tema käe all valmivad telesaated, reportaažid ja uudised ning, mis eriti magus – kuuldemängud. Meie grupp valis loovuringi ühe juhendaja, kirjanik Kerttu Soansi just ringhäälingumuuseumi jaoks kirjutatud kuuldemängu “Armunud trollijuht”.
Esiteks rääkis Juhan, kuidas kuuldemängus helisid tehakse. Osa neist salvestatakse keskkonnas (näiteks liiklusmüra, sireenid, autode kohaltvõtt, trollid uste sulgumine jms), teised aga luuakse stuudios, oma fantaasiat abiks võttes.
Juhan palus meil arvata, mida võiks tähistada makilindi sahin käte vahel või soola krudin kilekotis. Iga inimene kuuleb pisut omamoodi ja, mis eriti tähtis – igal inimesel on helidega oma mälestused ja need seoseid tekitavadki. Kui ühele on makilindi krabin justkui heinkuhja sahin, siis teine võib selles kuulda praepanni särinat.

 

Loovusringi lapsed ja õpetajad ning üks isa ka (kellel oli just sel samal päeval sünnipäev) asusid mikrofonide taha. Kuuldemängu salvestati stseenide kaupa. Uudsust ja põnevust oli nii palju, et poolteist tundi kestnud töö oli ka kõige väiksematele jõukohane.
Eraldi tahaks ära märkida režissöör Juhani suhtlemisoskust, mis vedas välja ka kriitilisematel hetkedel, sest eks näitlejatel on ju ikka vahel ka väikesi kapriise.
Loovuringi lapsed olid väga loovad ja ega teisiti oleks olla ju saanudki! Muuseumisse jäi veel palju avastamist, nii et pole võimatu, et sõidame sinna ehk kunagi veel tagasi ja teeme ka ühe telelavastuse. Stsenaariumi kirjutamine igal juhul juba käib.

 

Lõpetuseks pidasime muuseumi õue peal piknikku. Päike, sõbrad, head söögid ja joogid ning loov meeleolu – väljasõit Türile jääb kindlasti meelde veel kauaks.

KUULDEMÄNGU armunud trollijuhist saad kuulata siit:

Türi Ringhäälingumuuseumis on pakkumisel mitmeid stsenaariume. Kuuldemänge või telesaateid saavad seal teha nii pisikesed kui ka suured. Direktor ja režissöör Juhan Sihver ootab teid. Vt. lähemalt: www.rhmuuseum.ee