Liigu sisu juurde

Ravimite manustamine epiduraalkateetri kaudu Vajadusel paigaldab anestesioloog enne operatsiooni kohaliku tuimestusega Teie seljaaju kanalit ümbritsevasse epiduraalruumi peenikese plastmass-sondi ehk epiduraalkateetri. Ravimivaba valuravi Ravimite kõrval ei tohiks unustada nn ravimivabasid ravivõtteid: lõõgastusprotseduure, soojendamisi, massaaži ja kõike neid tegevusi, mis teevad tuju heaks.

Mullu oktoobris Tartu Ülikooli stomatoloogiakliinikus õnnestunud lõualuuoperatsiooni aastane noormees on veendunud, et õigeaegselt määratud ravi korral poleks ta Valud kannataval taluma arvukaid hamba- kõrva- ja põsekoopapõletikke, kirjutab Eesti Päevaleht.

Valud kannataval

Pärast operatsiooni kadusid ta vasakult näopoolelt seal aastaid olnud vistrikud ning tume laik, mille lastearst 15 aastat tagasi soovitas lihtsalt puhtaks pesta. Kolm aastat tagasi Mustamäe haiglas võetud proov näitas aga lõualuus Enjoynt liigeste geel kasvajat- osteoomi.

Valud kannataval

Hambaid ei ole poisi vasakus ülalõualuus kunagi kasvanud. Pool aastat hiljem panid arstid raamatute alusel uue diagnoosi, harvaesineva Parry-Rombergi sündroomi, kinnitades, et haruldast haigust Eestis ei ravita. Uuringuid vahepeal ei tehtud.

Your Royal Here-ness

Noormehe ema sõnul andis sotsiaalministeerium paberi, et sellist haigust ei saa isegi mitte uurida. Seepeale hakkas ema ise pojale välismaalt ravi otsima.

Valud kannataval

Mustamäe haigla arstid lubasid noormehe Soome suunata, kuid ema sõnul lubaduseks see jäigi. Mustamäe haigla näo- ja lõualuukirurgia osakonna juhataja Hamor Kaha on teisel arvamusel.

Valud kannataval

Tartu Ülikooli kliinikumi professori Edvitar Leiburi juurde jõudis haige patsientide esindusühingu kaudu. Tema raviarst Siiri-Mai Hanštein Tallinnast oli soovitanud hoopis iluoperatsiooni, põse silikooniga täitmist. Noormehe sõnul ei uskunud ta, et põeb Parry-Rombergi tõve.

Valud kannataval

Interneti kaudu suhtles noormees seda haigust põdevate inimestega ning nende sümptomid olid teistsugused. Valud kannataval Edvitar Leibur ei soovinud Tallinna kolleege halvustada.

Kliiniku anestesioloogid nõustavad ka arste, kes puutuvad kokku krooniliste valude raviga. Valukliiniku kui eraldiseisva meditsiiniüksuse idee on pärit USAst, kust see on levinud ka Euroopasse.

Leiburi sõnul ei tea ta, kuidas poisil Parry-Rombergi sündroom diagnoositi, sest tal oli vaid üks sellele viitav sümptom. Siiski möönis Leibur, et diagnooside muutmine aeglustas raviplaani ja takistas poisi lõualuu arengut. Mustamäe arst Hamor Kaha on siiani veendunud, et Märdil tõelist kasvajat polnud.

Suukaudne ravim on sama tõhus kui süstitav ravim ning selle manustamisega ei kaasne valu ning süstimisest tingitud tüsistusi nagu näiteks verevalum, süstekoha põletik.

Osteoom on Kaha sõnul munake lõualuus, mis tavaliselt ohtlik ei ole.